Przeglądy stomatologiczne w szkołach


Regularne przeglądy stomatologiczne gwarantują utrzymanie zdrowia jamy ustnej i zębów. Ważne, aby nawyk ten był wypracowywany już od najmłodszych lat.

Historia obowiązkowych przeglądów stomatologicznych w Polsce

Za czasów PRLu państwo wzięło na siebie odpowiedzialność zadbania o uzębienie uczniów wszystkich szkół w Polsce. Przeglądy stomatologiczne oraz fluoryzacja (wzmacnianie szkliwa zębów za pomocą fluoru) były obowiązkowe dla wszystkich uczniów, a o ich regularne wykonywanie dbali dentyści pracujący w gabinetach działających przy szkołach.

W latach dziewięćdziesiątych gabinety stomatologiczne usytuowane w szkołach zaczęły zanikać. „Gwoździem do trumny” dla szkolnych dentystów okazał się rok 2011, kiedy w życie weszły przepisy zmieniające wymagania stawiane gabinetom stomatologicznym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nakładały one obowiązki nie do zrealizowania przez większość gabinetów, takie jak obsługiwanie aparatu RTG czy dłuższe godziny pracy dentystów (w tym obowiązkowe dyżury w sobotę). Zamknięcie przyszkolnych gabinetów znacząco ograniczyły liczbę dzieci, które podlegały przeglądom i fluoryzacji.

Czy obowiązkowe przeglądy powinny wrócić do szkół?

W ostatnich latach podniosły się głosy alarmujące o bardzo kiepskim stanie uzębienia najmłodszych Polaków. Na początki próchnicy cierpi zatrważający procent uczniów przedszkola oraz szkół podstawowych – według ostatnich raportów zepsute zęby ma ponad 90% sześciolatków! Co jakiś czas pojawia się więc pomysł, by gabinety wróciły do szkół w całej Polsce. Wciąż nie uchwalono w tym względzie żadnej ogólnokrajowej ustawy, cieszy jednak fakt, że coraz więcej samorządów decyduje się zadbać o zęby najmłodszych wprowadzając obowiązkowe badania i zabiegi higienizacyjne w szkołach działających na podlegających im obszarach.