Poradnik pacjenta

W tym miejscu znajdziesz porady odnośnie pielęgnacji zębów. Dzięki poradom zamieszczanym tutaj przez długi czas będzie mógł cieszyć się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem.

Co szkodzi twoim zębom?

O tym, jak ważne są zdrowe zęby, wie właściwie każdy. Warto zdać sobie sprawę z tego, jakie przyzwyczajenia mogą najbardziej sprzyjać rozwojowi próchnicy. Najbardziej szkodliwe dla naszych zębów okazuje się częste jedzenie słodyczy oraz słonych przekąsek – zwłaszcza tych, których konsystencja pozwala na długie pozostanie na zębach i ich oblepianie. To właśnie długotrwałe działanie cukru i kwasów jest przyczynkiem do powstania zmian próchnicowych, a nie sam fakt ich spożywania. Warto więc po spożyciu ulubionych ciastek, chrupek czy czekolady dokładnie wyszorować zęby, albo przynajmniej przepłukać je płynem do płukania jamy ustnej.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Na zabieg wybielania zębów decyduje się coraz więcej osób. Śnieżnobiałe zęby kojarzone są bowiem nie tylko z estetycznym i zadbanym wyglądem, ale również zdrowiem. Co jakiś czas pojawiają się rewolucyjne metody wybielania zębów, rzekomo umożliwiające osiągnięcie profesjonalnych efektów w sposób prosty oraz niezwykle szybki. Specjalne pasty, kremy czy żele mają zagwarantować biały uśmiech, a używać ich można w zaciszu własnego domu.

Nie są to jednak do końca bezpieczne metody, a ich użytkownicy niejednokrotnie skarżą się, że po ich zastosowaniu zęby zostały znacząco osłabione. W stu procentach pewną metodą wybielania zębów jest bowiem jedynie zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym przy pomocy specjalnego akceleratora. Pod opieką stomatologa możemy być pewni, że nasze zęby staną się nie tylko śnieżnobiałe, ale również pozostaną w pełni zdrowe.

Jak walczyć ze strachem dzieci przed dentystą?

Dzieci boją się wizyt u dentysty – to fakt doskonale wszystkim znany. Często jednak bywa tak, że to dorośli rodzice przenoszą swój strach przed bólem i nieprzyjemnymi doznaniami w gabinecie stomatologicznym na dzieci. Dodajmy, że często strach nieuzasadniony – w dobrze wyposażonym, nowoczesnym gabinecie dentystycznym nie ma bowiem miejsca ani pozwolenia na ból!

Walkę z dziecięcym lękiem najlepiej więc zacząć od zmiany swojego podejścia i okazania dziecku, że dentysta absolutnie nie ma na celu go skrzywdzić. Ponadto na pierwszą wizytę kilkulatka u stomatologa warto wybrać klinikę, w której pracują dentyści odpowiednio przygotowani do kontaktu z dziećmi i posiadający specjalne narzędzia oraz środki przyjazne maluchom (takie jak na przykład znieczulenia o owocowym smaku).

Jak dbać o zęby?

Dbanie o zęby wydaje się być czymś banalnie prostym – ot, wystarczy je szczotkować dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a one pozostaną zdrowe i mocne przez całe nasze życie. Jest to jednak dość nieodpowiedzialne podejście, nie gwarantuje bowiem wcale dostatecznej ochrony przed próchnicą czy kamieniem nazębnym, zwłaszcza gdy nasze zęby mają do tego skłonność.

Szczotkowanie zębów, owszem, jest podstawowym i niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, często jednak niewystarczającym (zwłaszcza jeśli nie jest on wykonywany prawidłowo). Warto przed szczotkowaniem użyć nici dentystycznej, która o wiele lepiej usunie pozostałości pożywienia zalegające w niedostępnych dla szczoteczki przestrzeniach między-zębowych. Nie zapominajmy również o czyszczeniu języka – najlepiej do tego celu wykorzystać wyprofilowany czyścik oraz specjalistyczny żel.

Co to jest piaskowanie?

Częstym problem, z którym zgłaszają się pacjenci gabinetu stomatologicznego, jest chęć usunięcia kamienia nazębnego. Zabieg, dzięki któremu jest to możliwe, nosi nazwę skalingu. Jego uzupełnieniem i niejakim zwieńczeniem jest piaskowanie. Przy pomocy tak zwanej piaskarki oraz piasku dentystycznego usuwa się podczas niego płytkę nazębną, osady oraz przebarwienia powstałe na powierzchni zębów. Nie jest to zabieg bolesny, ani nieprzyjemny, może jednak powodować pewien dyskomfort, wymaga bowiem nieco cierpliwości – trwa około dwudziestu minut.